Skip to content

164 Madison Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block31
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,522
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
43%
Improvement Value:$84,300
57%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,900+3.2%
2024$10,557+5.0%
2023$10,051+0.4%
2022$10,014+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,522DeedBook 6418, Page 2388Recorded6/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956