Skip to content

107 Monroe St

Rahway, NJ 07065

Vacant Land

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 6, 2018

Property Information

Block321
Lot1

Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$94,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,983+3.2%
2024$6,763+3.2%
2023$6,555+0.0%
2022$6,555-48.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 6260, Page 197Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5826, Page 982

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4789, Page 132

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3311, Page 867