Skip to content

157 Monroe St

Rahway, NJ 07065

Built 1880

Last Sale Date
Nov 22, 2005

Property Information

Block324
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
43%
Improvement Value:$56,100
57%
Total Assessment$98,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,287+3.3%
2024$7,057+3.2%
2023$6,840+0.4%
2022$6,814+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5547, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1880