Skip to content

279 Washington St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$21,500
Last Sale Date
Jun 3, 2010

Property Information

Block329
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
40%
Improvement Value:$69,700
60%
Total Assessment$115,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,560+3.2%
2024$8,291+3.2%
2023$8,035+0.4%
2022$8,005+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 5821, Page 19

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 3276, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1925