Skip to content

1466 Lawrence St

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Dec 16, 2005

Property Information

Block331
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,401
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
40%
Improvement Value:$66,200
60%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,212+3.2%
2024$7,954+3.2%
2023$7,709+0.4%
2022$7,680+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 5552, Page 371

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook 3266, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1920