Skip to content

1434-36 Lawrence St

Rahway, NJ 07065

Built 1960

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Aug 13, 2003

Property Information

Block331
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description4A-B
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,712
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
23%
Improvement Value:$167,600
77%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,039+3.2%
2024$15,535+3.2%
2023$15,056+0.4%
2022$15,000+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 5390, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1960