Skip to content

808 E Hazelwood Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block344
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
48%
Improvement Value:$29,900
52%
Total Assessment$57,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,265+3.2%
2024$4,131+3.2%
2023$4,004+0.4%
2022$3,989+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5376, Page 117

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5238, Page 81

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 3824, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1900