Skip to content

1366 Stockton St

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block348
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
43%
Improvement Value:$48,900
57%
Total Assessment$85,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,361+3.9%
2024$6,125+3.2%
2023$5,936+0.4%
2022$5,914+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft996DeedBook 6576, Page 112NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/31/2025

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft996DeedBook 6531, Page 2922Recorded12/20/2023

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 3643, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1900