Skip to content

1362 Witherspoon St

Rahway, NJ 07065

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2016

Property Information

Block349
Lot45
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
30%
Improvement Value:$117,400
70%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,418+3.2%
2024$12,027+8.6%
2023$11,073+0.4%
2022$11,032+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963