Skip to content

1356 Witherspoon St

Rahway, NJ 07065

Built 1945

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block349
Lot46
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
50%
Improvement Value:$34,400
50%
Total Assessment$69,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,124+3.2%
2024$4,963+3.2%
2023$4,810+0.4%
2022$4,792+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft620DeedBook 6331, Page 2218Recorded7/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1945