Skip to content

1930 Henry St

Rahway, NJ 07065

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block354
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
42%
Improvement Value:$68,400
58%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,738+3.2%
2024$8,463+3.2%
2023$8,202+0.4%
2022$8,172+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,205DeedBook 6599, Page 251Recorded10/29/2025

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4589, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1962