Skip to content

797 E Milton Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$333,900
Last Sale Date
Feb 14, 2019

Property Information

Block355
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
35%
Improvement Value:$91,300
65%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,434+3.3%
2024$10,105+3.2%
2023$9,794+0.4%
2022$9,757+10.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$333,900

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 6310, Page 52Recorded2/19/2019

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5788, Page 920

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5054, Page 70

Property Sale

Sale
$1,600
DeedBook 4837, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1950