Skip to content

2033 Barnett St

Rahway, NJ 07065

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2011

Property Information

Block360
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,834
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
33%
Improvement Value:$93,900
67%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,367+3.2%
2024$10,041+3.2%
2023$9,731+0.4%
2022$9,695+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4825, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1932