Skip to content

542 E Milton Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block368
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class25
DescriptionB-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
41%
Improvement Value:$45,700
59%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,702+3.3%
2024$5,522+3.2%
2023$5,352+0.4%
2022$5,332+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft896DeedBook 6427, Page 2105Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5451, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1950