Skip to content

1742 Park St

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block369
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$115,800
72%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,907+3.2%
2024$11,533+19.0%
2023$9,690+0.4%
2022$9,653+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,808DeedBook 6435, Page 672Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,808DeedBook 6425, Page 108Recorded8/11/2021

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5740, Page 5

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 5618, Page 563

Property Sale

Sale
$137,600
DeedBook 4805, Page 139

Property Sale

Sale
$111,700
DeedBook 3497, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1940