Skip to content

1773 Montgomery St

Rahway, NJ 07065

Built 1960

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block376
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,695
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
38%
Improvement Value:$75,800
62%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,086+3.2%
2024$8,800+3.2%
2023$8,529+0.4%
2022$8,497+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,695DeedBook 6569, Page 2109NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960