Skip to content

1740 Montgomery St

Rahway, NJ 07065

Built 1983

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 11, 1993

Property Information

Block377
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
37%
Improvement Value:$80,100
63%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,375+3.3%
2024$9,080+3.2%
2023$8,800+0.4%
2022$8,767+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 3396, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1983