Skip to content

1912 Montgomery St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block380
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
29%
Improvement Value:$111,400
71%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,618+3.2%
2024$11,253+3.2%
2023$10,906+0.4%
2022$10,865+18.0%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 6254, Page 175Recorded4/2/2018

Property Sale

Sale
$190,700

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 5981, Page 31Recorded11/18/2013

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4306, Page 259

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3362, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1925