Skip to content

234 E Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1968
Apartment

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 21, 2011

Property Information

Block381
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description12A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,533
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,900
28%
Improvement Value:$270,100
72%
Total Assessment$373,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,206+3.2%
2024$27,345+3.5%
2023$26,408+0.8%
2022$26,203+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 5882, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1968