Skip to content

1981 Bond St

Rahway, NJ 07065

Built 1960

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block382
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
28%
Improvement Value:$109,900
72%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,071+3.2%
2024$7,817+3.2%
2023$7,577+0.4%
2022$7,548+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 6549, Page 492NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/9/2024

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft960DeedBook 6527, Page 2355Recorded11/3/2023

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft960DeedBook 6526, Page 2531Recorded10/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960