Skip to content

297 E Scott Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1965

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block382
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F&2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
26%
Improvement Value:$132,200
74%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,248+3.3%
2024$12,831+3.2%
2023$12,435+0.4%
2022$12,389+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$408,000
Sq Ft1,924DeedBook 6426, Page 2449Recorded8/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965