Skip to content

457 Teneyke Place

Rahway, NJ 07065

Built 2013

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block385
Lot18.02
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW DWELLING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,605
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
20%
Improvement Value:$130,300
80%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,070+3.2%
2024$11,690+3.2%
2023$11,330+0.4%
2022$11,288+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,605DeedBook 6212, Page 233Recorded9/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 5939, Page 541

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5885, Page 482