Skip to content

1956-8 Paterson St

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$83,500
Last Sale Date
Dec 18, 1996

Property Information

Block385
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2A-F&2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
40%
Improvement Value:$82,500
60%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,182+3.3%
2024$9,862+3.2%
2023$9,558+0.4%
2022$9,522+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 4470, Page 75

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3594, Page 171

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 3320, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1900