Skip to content

688 E Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2004

Property Information

Block388
Lot6.02
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
49%
Improvement Value:$43,300
51%
Total Assessment$85,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346+3.2%
2024$6,146+3.2%
2023$5,957+0.4%
2022$5,935+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3621, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1920