Skip to content

270 Princeton Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$146,500
Last Sale Date
Apr 30, 1998

Property Information

Block38
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
44%
Improvement Value:$82,900
56%
Total Assessment$147,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,915+3.2%
2024$10,572+3.2%
2023$10,246+0.4%
2022$10,207+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 4658, Page 81

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 3419, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1952