Skip to content

886 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 2020

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block43
Lot6.01

Zoning---
Sq Footage1
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
26%
Improvement Value:$150,500
74%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,143+3.2%
2024$14,667+3.2%
2023$14,215+280.1%
2022$3,740-79.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$447,000
DeedBook 6343, Page 844Recorded10/16/2019