Skip to content

907 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1979

Last Sale Price
$276,200
Last Sale Date
May 12, 2004

Property Information

Block45
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
33%
Improvement Value:$108,700
67%
Total Assessment$161,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,966+3.2%
2024$11,590+3.2%
2023$11,233+0.4%
2022$11,191+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$276,200
DeedBook 5430, Page 198

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 5262, Page 85

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4417, Page 268

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3602, Page 331

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 3376, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1979