Skip to content

254 Rudolph Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1955
Other Exempt

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 4, 2009

Property Information

Block46
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,294
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
39%
Improvement Value:$97,600
61%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$7,902+3.0%
2010$7,671+3.7%
2009$7,396+5.3%
2008$7,023+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5789, Page 89

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5226, Page 220

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 4426, Page 264

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 3139, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1955