Skip to content

214 Rudolph Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1955

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block46
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
42%
Improvement Value:$87,800
58%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,300+3.2%
2024$10,944+8.4%
2023$10,100+0.4%
2022$10,061+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$347,500
Sq Ft1,070DeedBook 6413, Page 227Recorded5/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955