Skip to content

291 Rudolph Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2006

Property Information

Block47
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
40%
Improvement Value:$96,200
60%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,841+3.3%
2024$11,468+3.2%
2023$11,115+0.4%
2022$11,073+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4624, Page 274

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3677, Page 102

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3325, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1956