Skip to content

391 Cornell Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1954

Last Sale Price
$83,062
Last Sale Date
Oct 14, 2009

Property Information

Block52
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
41%
Improvement Value:$89,300
59%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,270+3.2%
2024$10,916+3.2%
2023$10,579+0.4%
2022$10,540+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$83,062
DeedBook 5811, Page 139

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 3627, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1954