Skip to content

595 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1939

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
Nov 7, 2019

Property Information

Block54
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
39%
Improvement Value:$96,400
61%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,781+3.2%
2024$11,411+3.2%
2023$11,059+0.4%
2022$11,018+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$354,000
Sq Ft1,472DeedBook 6348, Page 2433Recorded11/21/2019

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3095, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1939