Skip to content

642 W Meadow Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block56
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,169
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
42%
Improvement Value:$90,000
58%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,396+3.2%
2024$11,038+12.3%
2023$9,829+0.4%
2022$9,792+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$397,500
Sq Ft1,169DeedBook 6479, Page 2578Recorded8/30/2022

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,169DeedBook 6086, Page 84Recorded10/19/2015

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3226, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1956