Skip to content

641 W Meadow Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block57
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
43%
Improvement Value:$89,500
57%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,611+3.2%
2024$11,246+3.2%
2023$10,899+0.4%
2022$10,858+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 6067, Page 604Recorded7/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1956