Skip to content

483 Sycamore St

Rahway, NJ 07065

Built 1927

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block61
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
46%
Improvement Value:$70,100
54%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,671+3.2%
2024$9,367+3.2%
2023$9,078+0.4%
2022$9,044+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927