Skip to content

540 Jefferson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1941

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 14, 2008

Property Information

Block62
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF-B&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
32%
Improvement Value:$135,000
68%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,632+3.2%
2024$14,172+3.2%
2023$13,735+0.4%
2022$13,684+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5701, Page 719

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4573, Page 24

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 3380, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1941