Skip to content

275 Walters St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
May 28, 2016

Property Information

Block73
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,422
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
43%
Improvement Value:$72,600
57%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,449+3.3%
2024$9,151+3.2%
2023$8,869+0.4%
2022$8,836+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 6130, Page 468Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 3936, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1950