Skip to content

262 W Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 21, 2022

Property Information

Block74
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
46%
Improvement Value:$62,300
54%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,508+3.2%
2024$8,241+3.2%
2023$7,987+0.4%
2022$7,957+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,198DeedBook 6449, Page 281Recorded1/27/2022

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 3141, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1925