Skip to content

559 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block80
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
48%
Improvement Value:$61,000
52%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,605+3.3%
2024$8,334+3.2%
2023$8,077+0.4%
2022$8,047+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,500
Sq Ft1,296DeedBook 6418, Page 2425Recorded6/23/2021

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5936, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1910