Skip to content

813 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block81
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
41%
Improvement Value:$72,900
59%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,167+3.2%
2024$8,879+3.2%
2023$8,605+0.4%
2022$8,573+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 5497, Page 496

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4695, Page 236

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4020, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1910