Skip to content

64 W Hazelwood Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 13, 1993

Property Information

Block83
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
36%
Improvement Value:$70,700
64%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,138+3.2%
2024$7,882+3.2%
2023$7,639+0.4%
2022$7,611+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3999, Page 204

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 3179, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1920