Skip to content

1011 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 28, 2000

Property Information

Block84
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,848
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
28%
Improvement Value:$125,400
72%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,877+3.2%
2024$12,472+3.2%
2023$12,088+0.4%
2022$12,043+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4935, Page 137

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 3341, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1900