Skip to content

1125 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block85
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,207
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
36%
Improvement Value:$95,200
64%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,945+3.3%
2024$10,600+3.2%
2023$10,274+0.4%
2022$10,235+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft2,207DeedBook 6152, Page 178Recorded10/28/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5001, Page 321

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 3370, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1900