Skip to content

74 W Emerson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2018

Property Information

Block85
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
43%
Improvement Value:$64,000
57%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,316+3.3%
2024$8,054+3.2%
2023$7,806+0.4%
2022$7,777+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5351, Page 214

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 3353, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1870