Skip to content

141 W Stearns St

Rahway, NJ 07065

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 1998

Property Information

Block94
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,249
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
37%
Improvement Value:$98,000
63%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,433+3.2%
2024$11,074+3.2%
2023$10,732+0.4%
2022$10,692+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 3875, Page 64

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 3552, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1928