Skip to content

830 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Mar 28, 2003

Property Information

Block95
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
39%
Improvement Value:$78,300
61%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,567+3.2%
2024$9,266+3.2%
2023$8,981+0.4%
2022$8,947+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5378, Page 191

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3251, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1900