Skip to content

930 Bryant St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block98
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F&G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
31%
Improvement Value:$123,000
69%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,203+3.2%
2024$12,788+3.2%
2023$12,394+0.4%
2022$12,347+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,760DeedBook 6450, Page 2557Recorded2/3/2022

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4249, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1930