Skip to content

247 Stanton St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 25, 2002

Property Information

Block98
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
43%
Improvement Value:$68,700
57%
Total Assessment$120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916+3.3%
2024$8,635+3.2%
2023$8,369+0.4%
2022$8,338+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5333, Page 172

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3656, Page 15

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3228, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1925