Skip to content

287 Stanton St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Sep 4, 1996

Property Information

Block98
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
44%
Improvement Value:$78,600
56%
Total Assessment$139,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,315+6.9%
2024$9,654+3.2%
2023$9,356+0.4%
2022$9,321+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4441, Page 198

Property Sale

Sale
$65,708
DeedBook 4275, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1930