Skip to content

522 Chandler Ave

Roselle, NJ 07203

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block2002
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-B-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,807
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,600
35%
Improvement Value:$100,400
65%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,477+2.6%
2024$13,139-0.1%
2023$13,152+0.3%
2022$13,110+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$400,000

From: CHANDLER BH LLC

To: POLLAK, ZEV

Sq Ft1,807DeedBook 6538, Page 2859Recorded3/7/2024

Property Sale

Sale
$295,000

From: CCM FUND I, LLC

To: CHANDLER BH LLC

Sq Ft1,807DeedBook 6525, Page 2230Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$136,450

From: FROEHLICH,RALPH SHERIFF OFFICE

To: CCM FUND I, LLC

Sq Ft1,807DeedBook 5847, Page 621NU CodeSheriff sale (12)Recorded1/5/2011

Property Sale

Sale
$130,350

From: FROEHLICK,RALPH SHERIFF OF UNION

To: L.T.ASSET RECOVERY, LLC

Sq Ft1,807DeedBook 5716, Page 853NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/19/2008

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4234, Page 91

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3768, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1969